Kaj je to in kako si pomagati?
Milija so drobne zaprte ciste, ki nastanejo, ko se keratin ujame pod površino kože. Na stanje vplivajo notranji (hormonski) ali zunanji vzroki.
Običajno so bele ali rumene barve. Na otip so trde, neboleče in ne srbeče.
Pojavijo se lahko v vseh obdobjih življenja. Pri novorojenčkih izginejo praviloma v parih tednih.
Vrste milji glede na nastanek
Glede na nastanek jih delimo v primarne ali sekundarne kategorije.
-
Primarne:
nastanejo neposredno, ko se keratin ujame pod površino kože.
Ciste se lahko pojavijo okoli vek, na čelu in na genitalijah. Lahko izginejo v nekaj tednih ali trajajo več mesecev. Običajno pojavijo na obrazih dojenčkov ali odraslih.
-
Sekundarne:
se razvijejo zaradi poškodbe kože, na primer po poškodbi, opeklini ali mehurju.
Sedaj, ko poznamo razvrstitev glede na nastanek, si oglejmo vrste milije
-
Neonatalne milije: neonatalne milije so primarne milije pri novorojenčkih. Izražajo se kot bele ciste na dojenčkovi koži. Najpogosteje se pojavijo na nosu, lahko pa tudi na lasišču, obrazu, zgornjem delu trupa in ustih. Ta vrsta milij je prisotna ob rojstvu in izgine po nekaj tednih.
-
Primarne milije: so majhne ciste, ki so pogosto pojavijo na vekah, čelu, licih ali genitalijah. Prizadenejo tako otroke kot odrasle.
-
Sekundarne milije (travmatične milije): so majhne ciste, ki se pojavijo po poškodbi kože zaradi opeklin, izpuščajev, mehurjev ali izpostavljenosti sončni svetlobi. Ciste lahko postanejo razdražene, zaradi česar postanejo rdeče ob robovih in bele v sredini.
-
Juvenilne milije: so ciste, katerih vzrok je dednost. Lahko se pojavijo ob rojstvu ali pa se izrazijo kasneje v življenju.
-
Milia en plaque: je redka vrsta milije, ki najpogosteje prizadene ženske med 40. in 60. letom starosti. Pojavi se lahko pri odraslih in otrocih ne glede na starost in ni omejena na spol. Milije se združijo na površini kože v plake (običajno za ušesi, na vekah, na licih ali čeljusti). To stanje je običajno povezano z genetskimi ali avtoimunskimi kožnimi boleznimi, kot sta diskoidni lupus ali lichen planus.
-
Več eruptivnih milij: Je zelo redko stanje. Skupine cist se tvorijo več tednov do mesecev na obrazu, nadlahteh in zgornjem delu trebuha. Lahko srbijo.
-
Milije, povezane z zdravili ali izdelki: na mestu nanosa steroidne kreme se lahko pojavijo milije na koži. V večini je to zelo redek stranski učinek kreme.
Priporočila za izogibanje
Določenim kozmetičnim sestavinam, katere lahko prispevajo k nastanku milije, so: parafin, petrolej in lanolin.
Izogibajte se pretiranemu izpostavljanju soncu, prepogostim pilingom, agresivnim čistilnim sredstvom, neustreznemu upoštevanju navodil o uporabi topikalnih steroidnih sredstev, okluzivnim in komedogenim kozmetičnim izdelkom.
Priporočila za nego
- kožo čistite z blagim čistilnim sredstvom, katero je namenjeno za nego kože na obrazu
- Uporabite blagi kislinski ali encimski piling
- Podnevi uporabljajte nekomedogen zaščitni faktor
- NE izstiskajte milij, posebno velja pri otrocih, v kolikor vas motijo poiščite pomoč pri kozmetičarki, dermatologu, osebnemu zdravniku.
Ustrezni tretmaji
Ustrezni tretmaji iz naše ponudbe:
- Personalizirana nega obraza
- (Mikrodermobrazija v prihodu)
Stopite v stik
Kozmetični salon koper/ Goddess Beauty Zone
Naslov
Kontakt za telefonsko naročanje
Urnik
041 230 969
Ulica 15, Maja 16
6000, Koper
Ponedeljek, Torek, Sreda, Četrtek, Petek, Sobota.
09.00- 20.00 znotraj delovnika po dogovoru. Naročanje preko telefona ali samostojno online.
OBVESTILO!!
SALON DO NADALJNEGA NE OBRATUJE ZARADI ZDRAVSTVENIH TEŽAV, VSA VPRAŠANJA V ZVEZI Z DARILNIMI BONI PROSIM NASLOVITE NA info@goddessbeautyzone.si